Eszköz oldali passzív bankügyletek

1. Aktíva fogalma és az aktív bankügyletek:

Az aktíva (más néven eszköz) a számvitelbenben a vagyoni mérleg bal oldalát jelöli, a vállalkozás vagyonának elemeit takarja. A vagyoni elemeket a [forrás]?ok (passzívák) fedezik. Egy vállalkozásban azok az erőforrások számítanak az aktívák közé, amelyek az adott vállalkozás tulajdonában vannak, számszerűsíthető értékkel bírnak, valamint jövedelemszerzés céljára használja fel őket a vállalat. Ide tartoznak a következő főbb csoportok: [befektetett eszközök], [forgóeszközök] aktív időbeli elhatárolások. 

Forrás: https://ecopedia.hu/aktiva

Az aktív bankműveletek során az üzleti bankok – forrásaikat felhasználva – fizetőképességük jelentős részét ügyfeleiknek, illetve partnereiknek engedik át. Összetettebb a helyzet azáltal, hogy ezt csak részben teszik saját vagyonuk erejéig, nagyobb hányadában ügyfeleik náluk elhelyezett pénzét használják fel. Az üzleti bankok forrásaikat elsősorban hitelkihelyezésekre, követelések megelőlegezésére, befektetésekre használják fel, de egyéb műveletek finanszírozását is ellátják.

Forrás: https://penzugy.infodoboz.com/cikk/aktiv-bankmuveletek/

2. Aktív bankügyletek fajtái:

 

Aktív bankügyletek fajtái  
Hitel

pénzeszközök, áruk vagy szolgáltatások

átengedése ideiglenesen, kamatfizetés

ellenében, illetve másképpen fogalmazva

a hitelt felvevő idegen tőkét vesz igénybe

meghatározott időre

Faktoring

A faktorálás során a pénzintézetek

garanciát vállalnak meghatározott

jövőbeni fizetésekre, amennyiben

a vevők ezt óhajtják. A faktorálás

bankári biztosítékokkal nem

fedezett, kereskedelmi számlákba foglalt pénzkövetelésre szóló

jogosultság engedményezése

Lízing A klasszikus közgazadasági értelmezés szerint olyan üzletfajta, amelynek során a lízingbe adó azzal a céllal vásárolja meg a lízingbe vevő által kiválasztott jószágot, hogy annak használatát a lízingbe vevőnek díjfizetés ellenében adott időre átengedje, egyben lehetőséget teremt számára, a futamidő lejáratával, hogy a jószág a tulajdonába menjen át.
Tartozásátvállalás A tartozásátvállalás a faktoringhoz hasonlóan rövid lejáratú kereskedelemfinanszírozó eszköz. Annyiban tér el a faktoringtól, hogy ebben az esetben nem a szállító, hanem a vevő számlavezető bankja vállalja át a vevő tartozását a szállítóval szemben, más szóval a vevő helyett fizeti ki az árut. A bankok abban az esteben választják ezt a finanszírozási módszert, ha szorosabban oda akarnak figyelni ügyfeleikre, hogy mire költik pénzüket. Ez abban az esetben fordul elő, ha a bank és az adós közötti bizalom valamiért gyengül, pl. ha az adósnak fizetési problémái keletkeznek.
 


Forrás: www.ektf.hu/~novadam/bankbizt/banktan_domi.pdf

3. A THM mutató:

A THM jelentése teljes hiteldíj mutató, amelynek megjelenítése minden hitelkonstrukció esetében kötelezõ. A hitelért fordulók nagy része jogosan gondolja, hogy ez az egy tényezõ figyelembevételével a különbözõ konstrukciók összehasonlíthatók. Jelen összeállításban azzal foglalkozunk, hogy a hitel kiválasztásakor milyen esetekben érdemes a THM alapján dönteni és mikor kell egyéb tényezõket is figyelembe venni. 

 
Forrás: https://www.mindenerdekel.hu/hasznos/THM_teljes_hiteldij_mutato.html
 

Mit mutat a THM?

A hitelért nem csak kamatot fizetünk. A kamaton felül az igénybevételért és a folyósításért a bank különböző díjakat, költségeket (pl. értékbecslés díja, kezelési költség) is felszámíthat, melyek növelik a ténylegesen visszafizetendő összeget. Fontos tudni, hogy vannak olyan költségek, melyeket a THM nem tartalmaz. Ilyen pl. a késedelmi kamat, a közjegyzői díj és a futamidő hosszabbítás költsége. A szerződés megkötése előtt célszerű rákérdezni ezek mértékére is!

Példa:

 

Felvett hitelösszeg

THM értéke

Futamidő

Törlesztő  részlet

Ténylegesen visszafizetendő összeg

600 000 Ft

22,96 %

60 hónap

16 180 Ft

970 800 Ft

 

Azaz, ha Ön 600 000 Ft hitelt igényel 22,96%-os THM érték, 60 hónapos futamidő és havi 16 180 Ft-os törlesztő részlet mellett 970 800 Ft-ot fog visszafizetni. Előfordulhat, hogy egy másik intézménynél kedvezőbb feltételek mellett igényelheti ugyanezt a hitelösszeget.

Hol lehet megismerni a hitel THM értékét?      

A mutatót az intézmények egységes számítási mód alapján kötelesek megállapítani és ügyfeleik tudomására hozni a bankfiókokban, hirdetésekben, illetve a honlapjukon keresztül. Érdemes tehát a kamatláb helyett a bankok kínálatában a THM értéket keresni és ez alapján összehasonlítani egymással a különböző hitel termékeket.

Amikor Ön hitelszerződést köt a hitelintézettel, a hitelintézet köteles a THM-et kiszámítani és annak értékét a szerződésben szerepeltetni. Mielőtt aláírja a szerződést, ismerje meg az intézmény által megállapított értéket!

Az egyes hiteltermékek összehasonlítására használja a Felügyelet honlapjáról elérhető ingyenes hitel- és lízingtermék választó programot. A program működéséről, illletve a THM jellemzőiről készült kisfilmeket megtekintheti honlapunkon.

https://felugyelet.mnb.hu/fogyasztoknak/iranytu_jobbmenu/thm

4. A faktoring és a forfeting különbsége:

 

Faktoring:

 

Faktoring je špecializovaná finančná služba zameraná na urýchlenie vašich hotovostných tokov spomalených v dôsledku predaja s odloženou splatnosťou. Táto služba vytvára nové možnosti prístupu dodávateľov/predávajúcich k finančným zdrojom, keďže dodávateľ nemusí viazať svoj kapitál v pohľadávkach a dovozcom umožňuje nakupovať tovar s odloženou splatnosťou.

Prostredníctvom VÚB Factoring, a.s. Vám ponúkame služby:

 - Tuzemský factoring

 - Vývozný factoring

 - Dovozný factoring

 - Nákupný factoring

 - Správa pohľadávok

 

Forrás:www.vub.sk/pre-firmy/uvery-financovanie/financovanie-obchodu/faktoring/

 

Forfaiting:

 

Na financovanie Vašich zabezpečených pohľadávok Vám ponúkame forfaiting. Je to odkup pohľadávok bankou bez spätného postihu, t.j. banka preberá platobné riziko Vášho odberateľa. Pohľadávku do lehoty splatnosti odkúpime až do výšky 100% jej hodnoty.
VÚB banka odkupuje pohľadávky z obchodného styku, teda tie, ktoré vznikli na základe dodania tovaru, alebo služby. Pohľadávka musí byť zabezpečená jedným z nasledovných zabezpečovacích a platobných nástrojov:

 - dokumentárny akreditív

 - platobná banková záruka

 - bankou avalovaná zmenka

 

Forrás:  www.vub.sk/pre-firmy/uvery-financovanie/financovanie-obchodu/forfaiting/

 

5. szindikált (konzorciális) hitelek specifikumjai: 

 

A szindikált hitel olyan nagyhitel, mely nyújtásának kockázatát a bank nem tudja, vagy nem akarja felvállalni, ezért a hitel nyújtására egy bankokból álló konzorciumot -szindikátust- szervez. Így bár egy hitelszerződés jön létre, az adóssal szemben több hitelnyújtó áll, megosztva a terheke és a kockázatot.

 

Forrás: www.paluska.hu/Dokumentumok/Oktatas/Banki-befektetesi-fogalomtar.pdf

 

A Commerz bank szindikált ügyletei:

 

Forrásszerzés nemzetközi és belföldi tõkepiacokról:

 - Szindikált és konzorciális hitelek szervezése és nyújtása

 - Pénzintézetekkel való társfinanszírozás

 - Általános finanszírozási igények kielégítése

 - Áthidaló finanszírozás

 - Készenléti hitel nyújtása

 - "Club-hitel" nyújtása

 - Bankgarancia vállalása

Speciális finanszírozás:

 - Speciális szindikált hitel szervezése meghatározott projekthez

 - Értékpapírral fedezett speciális hitelezés

 - Bilaterális hitelezés

 - Vállalkozói hitelkonstrukciókhoz kapcsolódó MFB-vel kötött hitelprogramot

 

Forrás: www.commerzbank.hu/hu/nagyvallalatok/syndikalt/syndikalt-1.htm