Egyéb banki szolgáltatások

1. A tele-banking:

A telebank szolgáltatások telefon vonalon valósulnak meg, a folyamatban kulcskérdés az azonosítás. A telebank szolgáltatások segítségével a bankfiók nyitvatartásától függetlenül tájékozódhatunk a bank termékeiről, árfolyamokról, illetve előzetes regisztráció után folyószámla egyenlegünkről, az elvégzett tranzakcióikról, átutalási megbízásokat indíthatunk stb. A telebank szolgáltatások be kell tárcsázni a bank rendszerébe, mely jellemzően helyi díjas számmal hívható. A szolgáltatásokat a banktól kapott titkos azonosító kóddal vehetjük igénybe.

A telebank illetve call center (élőhangos, telefonos ügyfélszolgálat) szolgáltatásoknál tehát jellemzően egy gépi hang segít abban, hogy eljussunk a megfelelő szolgáltatásig, ahol egy ún. operátor vagy ügyfélszolgálati munkatárs segít a kívánt szolgáltatás igénybevételében (élőhang).  Az operátorokat egy ún. supervisor felügyeli, aki szükség esetén az operátori teendőket is képes ellátni.

 

A telebank rendszereken jellemzően a banki szolgáltatások szinte teljes köre elérhető. Ezek közé sorolhatjuk:

  • Információnyújtás (számlaadatok, kártyaadatok, befektetések stb.), reklamációk kezelése
  • Utalások, számlamegbízások
  • Betéti műveletek (lekötés, felbontás stb.)
  • Hitelműveletek, hitelügyintézés
  • Bankkártya műveletek (letiltás, limitek stb.)
  • Befektetésekkel kapcsolatos ügyintézés (pl. befektetési jegy vásárlás stb.)
  • Egyéb (személyes adatok módosítása, nem banki termékekkel kapcsolatos ügyintézés: biztosítás stb.)

 

A telebank rendszerek minőségét több módon mérhetjük:

  • az adott ügyfél mennyi idő alatt képes elujtni a kívánt szolgáltatás tényleges igénybevételéig;
  • egy hívással mennyi szolgáltatást tud az ügyfél igénybe venni;
  • mekkora azon ügyfelek aránya, akik a várakozási idő miatt elunva a várakozást leteszik a telefont;
  • mennyi az átlagos beszélgetési idő az ügyfél és az operátor között;
  • mennyi ideig tart az operátornak, míg a telefonbeszélgetés után az adott ügyletet ténylegesen lezárja.  

Forrás: https://www.penzcentrum.hu/pc/37/telebank

2. Külföldi átutalási tranzakció Homebanking segítségével:

prvý riadok: číslo riadku, od ktorého začínajú úhrady (1. riadok), 
počet riadkov: počet riadkov (platobných príkazov), ktoré chcete importovať. Pokiaľ súbor neobsahuje fixný počet riadkov, zadajte do tohoto políčka nulu (0) a systém bude importovať pl. príkazy od zadaného „prvého riadku“ do nekonečna – konca súboru (bez ohraničenia), 
voľné riadky medzi úhradami: pokiaľ nie sú žiadne voľné riadky medzi jednotlivými pl. príkazmi 
zadajte do tohto políčka (0), 
formát dátumu: definícia formátu dátumu splatnosti aký je použitý vo vašom dátovom súbore (D.m.yyyy – slovenský dátum). Definovanie formátu dátumu je zhodné z definovaním formátu v systéme Windows, 
oddeľovač riadkov: zakončenie riadku v súbore, štandardne to býva CR LF, 
parametre hromadného príkazu: Ak chcete dátové súbory importovať ako hromadný príkaz (HPÚ), označte check box „Hromadný príkaz“ . Je potrebné, aby ste vyplnili aj ďalšie políčka týkajúce sa definovania HPÚ (definovanie HPÚ si ukážeme v druhom príklade na tom istom vstupnom súbore 
„faktury.txt“ , uvidíte rozdiel medzi definovaním JPÚ a HPÚ). 
 
Forrás: https://www.slsp.sk/downloads/homebanking-prirucka.pdf 40. oldal
 
3. Különbség a magánkulcs és a nyilvános kulcs között:
 
A nyílt/nyilvános kulcsú rejtjelezés vagy titkosítás, más néven aszimmetrikus kulcsú titkosítás egy olyan  kriptográfijai  eljárás neve, ahol a felhasználó egy kulcspárral – egy nyilvános és egy titkos kulccsal rendelkezik. A titkos kulcs titokban tartandó, míg a nyilvános kulcs széles körben terjeszthető. A kulcsok matematikailag összefüggnek, ám a titkos kulcsot gyakorlatilag nem lehet meghatározni a nyilvános kulcs ismeretében. Egy, a nyilvános kulccsal kódolt üzenetet csak a kulcspár másik darabjával, a titkos kulccsal lehet visszafejteni.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nyilv%C3%A1nos_kulcs%C3%BA_rejtjelez%C3%A9s
4. Arany kocka elhelyezése: 
 

A széfek bankbiztonságilag védett, őrzött helyiségben vannak beépítve, és csak az Ügyfél, illetve a banki kulcs/kód együttes használatával nyithatók.

A széfbérleti szolgáltatás tartalma
A bank és a bérlő között megkötött széfbérleti szerződés alapján, a bank a határozatlan időre bérbe adja, a bérlő pedig bérbe veszi a bank tulajdonában lévő széfet. 
 
A széfben őrizhető vagyontárgyak
A bérlő a széfet kizárólag olyan értéktárgyak megőrzésére veheti igénybe, amelyek tüzet, robbanást, nedvességet stb., valamint egyéb környezetkárosító hatást nem idézhetnek elő; folyamatos karbantartást nem igényelnek és a bank elektronikus rendszerét nem károsítják. 
A széfben nem helyezhető el továbbá olyan tárgy, amelynek a bérlő általi birtoklását jogszabály tiltja, bünteti vagy korlátozza (pl. robbanó, sugárzó anyagok).
 
Széf kategóriák
A Bank fiókhálózatában A, B, C, D, E, F, és G kategóriájú széfek bérlésére van lehetőség, ezen belül az egyes fiókokban bérelhető széfek kategóriája, illetve az egyes kategóriákon belüli mérete fiókonként eltérő. 
A széfkategóriák űrméret alapján kerültek meghatározásra, növekvő sorrendben az ábécé betűivel jelölve: a legkisebb széf (A kategória) űrtartalma 4-5,99 dm3, míg a legnagyobbiké (G kategória) 35-49,99 dm3.

Több száz széfrekesz - értékei biztonságáért!

Tárolja értékes vagyontárgyait fokozottan védett, őrzött helyen. Vegye igénybe a CIB Bank széfszolgáltatását! A nagy keresletre való tekintettel több száz széfrekeszt helyeztünk üzembe, ezek között a budapesti Medve utcai fiókunkban néhány extrém nagy méretű széfrekesz is ügyfeleink rendelkezésére áll, amelyek a nyári időszakban különösen hasznosak lehetnek, hogy nyaralása alatt is biztonságban tudhassa értéktárgyait

Forrás: https://www.cib.hu/maganszemelyek/szolgaltatasok/szefszolgaltatas/index?isFlashCompliant=true&session_id=iP84QcfxxYWOjuzMeieleiii&flashVersion=9&b=36&w=1366&h=768

5. A private banking:

A private banking a bankok nagy vagyonnal rendelkező egyéni ügyfelei számára nyújtott banki, pénzügyi, befektetési szolgáltatásait jelenti. A "privát" megnevezés az ügyfelekkel fenntartott személyesebb, közelebbi kapcsolatra utal, szemben a retail bankinggal. A private banking szolgáltatásai közé tartozik többek között a vagyonkezelés, a megtakarítások és az adók tervezése. Offshore országok esetében előfordul, hogy a privát megnevezés együtt jár a banki titoktartással és ezen keresztül a befizetendő adó csökkentésével, a magánvagyon adóhatóságok elől történő elrejtésével.
 
Forrás: https://ecopedia.hu/private-banking
 
Az Erste Bank 2006 óta nyújt az ügyfeleinek Privat Bank szolgáltatást. Az MKB Bank pedig már 2003 óta teszi lehetővé a nagy vagyonú ügyfelek számára a Privat Bankingot.
Erste Bank: https://www.ersteprivatebanking.hu/hu/private-banking
MKB Bank: https://www.mkb.hu/private_banking/bemutatkozas/tortenetunk/index.html